Blog

HomeMini ogródkiMini ogródki w słoikach Szczecin
Kwiaciarnie w Szczecin

Mini ogródki w słoikach Szczecin

Terrarium garden, czyli ogród w słoiku, ostatnio zyskał ogromną popularność. Nie tylko wygląda niezwykle efektywnie oraz oryginalnie, ale jest także idealnym rozwiązaniem dla osób leniwych i tych, które nie potrafią zajmować się roślinami. Kwiaty i rośliny w szkle tworzą własny, zamknięty ekosystem, co tłumaczy brak konieczności specjalnej opieki nad nimi-do życia wystarczy im przeprowadzanie fotosyntezy, czyli dostęp do światła.

Dwa sposoby pielęgnacji roślin:
1. Otwarta „hodowla”, czyli zasadzone rośliny pielęgnujemy tak jak każde inne, jakie posiadamy w domu. Szklane naczynie zostaje otwarte, a pełni ono jedynie funkcję dekoracyjną.
2. Tworzymy własny, autonomiczny system-podlewamy rośliny raz i szczelnie zamykamy. Do dzisiaj głośno jest o takim ogrodzie założonym w 1972 r., który został podlany jedynie raz!

Czy opcja druga jest możliwa do utworzenia w domu?
Takie mini ogródki w słojach imitują warunki, występujące w lasach tropikalnych. Z czasem wytwarza się równowaga ekologiczna, a rośliny mają wszystko, co jest im potrzebne do życia, czyli tlen, dwutlenek węgla, podłoże oraz światło. Takie rośliny mogą przetrwać wiele lat, jednak ważny jest odpowiedni ich dobór oraz umiejętności. Nie ma gwarancji, że wyjdzie nam to za pierwszym razem, ale nadal jest to świetna zabawa warta zachodu i piękna dekoracja do domu.

Grunt to podłoże
Samo dno warto usypać drobnymi kamykami, a puste przestrzenie pomiędzy nimi uzupełnić żwirem. Pozwoli to na swobodny odpływ nadmiaru wody z roślinek. Kolejną warstwę tworzy się z drobnych kawałków węgla drzewnego, który reguluje kwasowość, oczyszcza wodę i zapobiega rozwojowi bakterii, a nawet pleśni. Ostatnim etapem będzie dodanie odpowiedniej ziemi do naszych roślinek, aby dobrze się rozwijały.

Dobór odpowiednich roślinek
Najlepiej wybrać rośliny, które wolno rosną lub osiągają niewielkie rozmiary, nie wymagają częstego podlewania oraz lubią wilgoć. Idealnie nada się tutaj na pewno mech, ponieważ gromadzi nadmiar wody i reguluje poziom wilgotności. Komponować się z nim będą niewielkie paprocie, takie jak orliczka kreteńska, adiantum, dawalia. Nie tylko ładnie wyglądają i nadają charakteru, ale także uwielbiają wilgoć i w zwykłych warunkach, jakie panują mieszkaniach mogło by być im po prostu za sucho. Ponadto świetnie sprawdzają się roślinki o drobnych liściach. Jest to przede wszystkim fitonia, skrytokwiat, maranta, ciemnotka okrągłolistna, trzykrotka, selaginella, peperomia. Z mchów mogą wychodzić małe pajączki, więc mogą one być pożerane przez rośliny owadożerne, takie jak rosiczka i muchołówka. Niektórzy bardziej wprawieni w hodowli i zainteresowani życiem roślin mogą zdecydować się na zasadzenie drzewek, na przykład buka, cisa czy klona, które będą rosnąć w mini rozmiarze.

Dekoracja słoika
Wybór roślinek i zasadzenie ich to tylko początek. Mamy nieskończone możliwości, jeśli chodzi o dokończenie dekorowania. Ogród w szkle w słoiku można przyozdobić różnobarwnymi kamyczkami. Wiele osób stara się „imitować” prawdziwe ogrody, więc usypują ścieżki z kamyczków, stawiają mini stoliki czy domki. Inni wolą wyhodować mini las w szkle. W zależności od dostępnego miejsca i gustu można stworzyć cokolwiek podpowie nam wyobraźnia.

Dodatkowe ważne informacje
Na początku kwiaty i rośliny w szkle powinno podlać się małą ilością wody-ok. 10 ml- aby ich nie przelać, ponieważ mogą przez to zacząć gnić. Jeśli wody jest za dużo, zacznie się ona zbierać kropelkami na szkle. Wystarczy je wtedy przetrzeć od wewnątrz. Natomiast kiedy zauważymy, że czas podlać nasz ogród w słoiku, używajmy niewielkiej ilości wody-ok. 2 ml i obserwujmy dalszą sytuację.

Kwiaciarnie w Szczecin

Mini ogrody w słoikach

Sorry, the comment form is closed at this time.